EDUCATION

·  Accademia D’Arte, Painting Classic Techniques, Italy 2016

·  Masters in Animation, Victorian College of the Arts, 2010

·  Postgraduate Diploma in Animation, Victorian College of the Arts, 2008

·  Bachelor of Media Arts, R.M.I.T University, Melbourne 2005

 

 

SELECTED SCREENINGS

·  Dotmov screenings, Melbourne, Taiwan 2003-2005

·  VCAM Graduate Exhibition, ACMI 2008

·  Anifest, Czech Republic, 2009

·  St Kilda Film Festival, 2009

·  Melbourne International Animation Festival, Australian Panorama, 2009 & 2011

·  Tricky Women, Vienna, Austria 2011

·  33ème Festival International de films de femmes Film Market France 2011

·  ARPA USA 2011

·  Louisville International Film Festival USA 2011

·  Twain Harte Film Festival USA 2011

·  Brownfish Film Fest NYC USA 2011

·  7th Annual River’s Edge Film festival USA 2011

·  Show Me Justice Film Festival USA 2011

·  Animateka, Slovenia 2011

·  Beaufort International Film Festival, USA 2011

·  International Animated Films Festival KROK, Russia 2012

·  15th Annual George Lindsey UNA Film Festival, USA 2012

·  Little Big Shots Film Festival, ACMI Melbourne, June 2012

·  Finalist Reel13 WNET Thirteen New York, USA November 2012

 

 

CURATORIAL PROJECTS

·  AUSthetic by Night, (Au Video and Animation) Federation Square February 2013

·  South Korean Independant Animation Program, Great Wall of Books (AU) Seoul, South Korea 2011
 

RESIDENCY

·  Portland Victoria Printmaking Residency 2016

·  Abbotsford Convent 2013

 

POSITIONS HELD

·  2017- Arts Access Victoria - artist assistant

·  2016- Polyglot Theatre - animation workshop

·  2016- Artsprojects - volunteer in Digital Media & Animation

·  2014  Founder Melbourne Animators Society (MAS) Social Media Group *663 Members

·  2011  Animator/ Video Production for ANIMO Creative Studio

·  2011 Curator/ Documenter for WELL theatre, Seoul Korea

·  2010 Programmer/ Curator for Federation Square’s Public Screen

·  2009 Volunteer ACCA Australian Centre for Contemporary Art

 

AWARDS/ GRANTS

·  Diegesis Film Festival, Best Animation, Best Overall 2002

·  EH Sheppard award, Best Visualisation of Script, VCA 2010

·  Best Sound Design Victorian Student Animation Festival (VSAF) 2011

·  ‘Spiritous’ Grant, Abbotsford Convent Foundation 2013

·  City of Melbourne Grant for curating ‘Austhetic By Night’ New Media program 2013

 

 

EXHIBITION

· Brunswick Arts Gallery, Melbourne 2003

· Memory Grid Collection/Mediatheque ACMI -since 2004

· Brightspace Gallery, 'Little Landscapes', Melbourne 2007

· Platform, 'Flowered' Flinders St Subway, Melbourne 2007

· ‘Fabricate’ Ararat Regional Gallery 2007

· Tapeprojects installation, Melbourne 2008

· Seventh Gallery, Melbourne 2009

· BUS Gallery, Melbourne, 2010

· Anifest, Czech Republic 2012

· Abbotsford Convent Residency ‘Within/out’ 2013

 · AUSthetic Festival, Federation Square 2013

· Richmond Library Yarra Council Exhibitions 2014

· Portland Printmaking Residency 2016
 

FILMOGRAPHY

· Garden of Eden 2002

· Atomica 2004

· Flowered 2005

· Master, cut the stone quickly 2005

· Little Machine 2007

· Bloody Paradise 2008

· The Crocodile’s Wife 2010

· Burning House in Black and Brown 2012

· Within/out 2013

· Charcoal Drive 2014